H O M E
  Slovensky  English  Italiano  331115425 **iglody@netkosice.sk* Ste náš [CNW:Counter] hosť
NOVINKY
VŠEOBECNE
 - História
 - Štandard
 - Dedičné ochorenia
 - Úprava srsti
 - Ako na výstavy
 - Poľovanie
 - Športy
O NÁS
 - Moje špringre
FOTOGALÉRIA
VIDEOGALÉRIA
WWW ODKAZY
KNIHA NÁVŠTEV

NOVINKY

V dňoch 6.-8. augusta 2010 organizujeme spoločne s Oľgou Borošovou (chs Minebea) stretnutie priaznivcov poľovných sliedičov. Viac informácií o stretnutí sa dozviete na letáku TU, prihláška na stretnutie TU.


22.5.2010 - s Arinom sme úspešne absolvovali Farbiarske skúšky malých plemien v I. cene s počtom bodov 108. Z 8 prihlásených psov sme obsadili druhé miesto! Rozhodcovia veľmi pozitívne hodnotili Arinovu prácu na stope a neúnavné hlásenie zhasnutej zveri. Veľká škoda, že sme pri sliedení nedošli do zveri a tak sme nemohli preukázať hlasitosť.


13.5.2010 - Zopár starších či novších správ. Koncom februára sa Dikinov syn Ron zo Sadenca zúčastnil Medzinárodnej výstavy psov v Prešove, kde spolu so svojou paničkou bojovali v súťaži junior handlerov - Federika s Ronom získali krásne tretie miesto!

S Arinom trénujeme na farbiarske skúšky malých plemien spolu s našimi priateľmi z Klubu poľovníckej kynológie a agility.
Nakoniec tá najkrajšia správa - Dikinova dcéra Mendy Hadí vrch porodila 8 krásnych hnedobielych šteniatok!
Ak máte o šteniatko záujem, kontaktovať môžte pána chovateľa.

23.2.2010 - Diki a Arin sa podrobili klinickému vyšetreniu očí na dedičné očné vady s výsledkom obaja čistí/clear!

11.10.2009 - Svetová výstava psov - Arin vo veľmi silne obsadenej triede otvorenej získal od pani rozhodkyne Barbary Müller (CH) známku výborný! s krásnym posudkom! Z organizačnej stránky mala výstava mnoho nedostatkov, ale bola to príležitosť vidieť a porozprávať sa so známymi , získavať nové skúsenosti od dlhoročných chovateľov a milovníkov plemena.
     Veľmi sa musím poďakovať všetkým, ktorí mne a Arinkovi počas celej tejto akcie pomáhali - Lenke a Rasťovi za odvoz a za super víkend vo Vyhniach, Peťovi za fotenie a za ubytko, Federike, Patrikovi, Deniske a jej priateľovi za pokecy. Bolo nám spolu super a opäť sa potvrdilo to, že pokiaľ je niekde super partia, je jedno ako to vyzerá naokolo.
    Zabudla som ešte "poďakovať" všetkým ľuďom, ktorí na svetovku došli (síce neviem za akým účelom -psy to asi neboli) a pošliapali tam Arinovi všetky 4 labky a chvost a boli takí "milí" že človeka nemali problém sotiť zo schodov, drgnúť do človeka, len aby boli prví atď atď.
    Myslím, že vďaka "skvelej" organizácii tejto výstavy Slovensko môže na dlhé roky zabudnúť na to, že sa u nás uskutoční akcia podobného charakteru.

  

posudok (voľný preklad - Oľga Borošová): samčí, veľmi dobre tvarovaná hlava, typický výraz, veľmi dobrý pigment, dobré uhlenie predných aj zadných končatín, živý pohyb, trosku užšie predhrudie, veľmi dobrá textúra a množstvo srsti

26.9.2009 - po rokoch bez národnej výstavy v Prešove sa nadšenci znovu dočkali....krásna prešovská národná výstava bola obnovená a preto sme ani chvíľku neváhali, či sa s Arinom zúčastníme, či nie. Prešov opäť nesklamal, výstava bola do detailov perfektne zorganizovaná a program naplánovaný. V triede otvorenej nás posudzovala pani rozhodkyňa Gabriela Ridarčíková, ktorej sa Arin páčil a preto si vybehal známku výborný a titul CAC! Týmto titulom sme zavŕšili slovenský šampionát! Nakoniec sme si vybojovali aj titul Národný víťaz!  

Trochu sa mi zastavil čas a nebolo chvíľky aktualizovať našu stránku - pomedzi to sme stihli absolvovať s Arinom celoštátnu výstavu psov v Košiciach, kde sme si vybojovali známku výborný 3 a posudok bez jedinej chybičky, stihli sme zorganizovať už tretí ročník agility pretekov "O cenu rektora UVL" - tentokrát sme mali ale premiéru na jazdeckom areáli. Preteky dopadli výborne a naše kamošky Lenka s Anulkou vyhrali Cenu rektora v kategórii medium - Gratulujeme, baby ste veľmi šikovné.
Čo mi ale za ten dlhý čas ušlo bolo veľa veľa narodeninových oslávencov: 20.6. oslavovali Dikinove šteniatka z chovateľskej stanice Hadí vrch už 2 roky, 21.7. oslávil náš Dikino svoje ôsme narodeniny spolu s jeho ďalším potomstvom z chovateľskej stanice "Zo Sadenca" - Ronko, Raven, Roxa a Rosa oslávili 1. rok! 26.7. oslávili svoje prvé narodeniny ďalšie Dikinove šteniatka z chovateľskej stanice "z Livkinej záhrady" - Arthur, Amy, Aisha, Ashley..

24.6.2009 - nové postojovky Dikina a Arina

6.6.2009 - Konečne sa mi podarilo "upratovať" časť fotografií a na stránky som pridala fotografie Arina do jeho jedného roku a postojovky a taktiež Dikinove foto do 2a pol roka a postojovky

3.6.2009 - Na Arinovej a Dikinovej stránke doplnené informácie o rodičoch a rodokmene s fotografiami predkov.
31.5.2009 - s Arinom sme sa zúčastnili národnej výstavy v Krosne. Večer pred odchodom to už vyzeralo tak, že nikam nejdeme - Arina som nestihla upraviť, v celých Košiciach sa asi ľudia zbláznili a nebolo dostať poľské zloty no a aby toho nebolo dosť, pokazilo sa nám aj auto. Našťastie na túto výstavu sa chystali naši priatelia Lucia a Tono Novotní s Rustym spolu s Peťom Majorom a jeho Aronom. Síce už nemali v aute veľa miestečka, ale nejako sme sa pomestili.
Ráno bolo upršané, nikomu sa veľmi do dažďa nechcelo...nakoniec sme ale vyrazili a dobre sme urobili. Celou cestou bolo zamračené a ako sme sa blížili ku Krosnu, ukázalo sa dokonca i slniečko. Výstavisko sme našli hravo vďaka organizátorom, ktorí mysleli na tých, ktorí Krosno až tak nepoznajú. Výstava sa konala na miestnom futbalovom štadióne. Uchýlili sme sa na tribúne, aby sme nezmokli...na oblohe to ale po chvíli vyzeralo až príliš optimisticky, tak sme sa presunuli bližšie ku kruhu aby sme mali prehľad kedy bude kto nasledovať. Po chvíli sa ale spustil taký lejak, že sme sa stihli ukryť pod blízke stromy.
Chvíľku pred našim nástupom do kruhu ale dážď ustal. Po nástupe do kruhu som bola až šokovaná prístupom poľského rozhodcu - šokovaná ale v dobrom, pretože pán Pawel Szemraj pôsobil veľmi milým dojmom a s každým vystavovateľom sa i porozprával. Po krátkom "výsluchu" nasledovalo posúdenie v pohybe a v postoji. Arin sa veľmi pekne predviedol, rozhodcovi sa páčil a získal známku doskonaly (výborný) a titul CWC. Nakoniec si vybojoval aj titul Najlepszi pies w rasie (NPwR). V boji o BOBa ho porazila jeho krásna polosestrička Vala (Charm Us Now Tamaam). Zablahoželať chceme taktiež Rustymu, ktorý získal u parsonov titul BOB! a malému Aronovi ktorý rozpočal v poľsku svoj šampionát.
Foto bohužiaľ nemáme, pretože sme sa všetci spoliehali na toho druhého a nakoniec naša výprava neniesla ani jeden foťák.
Chcem sa veľmi poďakovať Lucke a Tonovi za ochotu vziať mňa aj Arina na túto výstavu.

12.-13.4.2009 - Veľkonočné sviatky sme strávili na výstavách v Maďarskom meste Szilvásvárad - mestečko pri národnom parku obklopené neskutočne krásnou prírodou. V nedeľu sa konala medzinárodná výstava s kvalifikáciou ne Cruft´s - Arin získal v triede otvorenej známku výborný, titul CAC a neskôr res. CACIB! od nemeckého rozhodcu p. Herberta Klemanna. V pondelok nás posudzoval rozhodca zo zeme pôvodu špringrov - angličan p. Colin Mackay - taktiež v triede otvorenej sme si vybehali známku výborný a titul CAC! Obaja rozhodcovia ma nesklamali - dbali na to, aby bol každý pes dokonale posúdený aj v postoji aj v pohybe a preto si ich posudky veľmi vážim. onedlho pridám aj fotky a malý článoček o celej výstave kde sa okrem iného dozviete, čo všetko sa nám stihlo za 2 dni stať.

29.3.2009 - Zopár fotiek Arina s jeho narodeninovým plyšovým cumlíkom - aj Dikinko si hračku na chvíľku požičal + fotky z posledného týždňa. Za veľmi chutné domáce narodeninové psie keksíky ďakujeme Barborke a jej maltezáčke Kiarke - preto ich odporúčame aj Vám ostatným.

Arinek 3 roky:

27.3.2009 - sa konala vo Zvolene Medzinárodná konferencia na tému "Perspektíva a podpora chovu Norika muránskeho typu na Slovensku". Na konferencii bolo zopár veľmi zaujímavých prednášok prevažne o Norikovi muránskeho typu, ale o.i. boli predstavované francúzske chladnokrvníky a ich využitie, ochorenia chladnorkvných koní... Nás najviac potešili praktické ukážky práce týchto koní v koči a pri ťahaní dreva. Predstavené bolo aj plemeno Frízskeho koňa, ktoré mnohých zaujalo svojím majestátnym vzhľadom a veľmi pokojnou a poslušnou povahou. Milým spestrením bola aj krásna sova Plamienka driemavá (Tyto alba).
Viac informácií o Norikoch muránskeho typu si môžete prečítať v Štatúte plemennej knihy22.3.2009 - dnes má náš Arinko 3 roky! Nášmu malému/veľkému fešákovi prajeme všetko NAJ NAJ NAJ :o)))

21.3.2009 - už je to 7 rokov, čo nás opustil Afro. Stále nám chýba.

15.3.2009 - cez tento víkend sme mali veľmi pestrý program:
sobota 14.3. - s Arinom sme sa vydali na výstavu do Poľska do mesta Jaroslaw - príjemné prostredie výstavy, milí ľudia, milovníci psov, krásne psy, dobré jedlo a výber psích potrieb. Po párhodinovom čakaní sme sa dostali na rad aj my. Arin bol prihlásený v triede otvorenej, kde získal známku doskonaly a tituly CWC, Najlepszi pies w rasie, Zwyciezca rasy-BOB a v záverečných súťažiach sa veľmi snažil, krásne sa predviedol a vybehali sme titul BEST OF GROUP I.miesto!!! Na druhý deň sme mali nastúpiť do kruhu o titul BEST IN SHOW ale nakoľko sme mali na nedeľu plánovaný iný program, bohužiaľ sme sa tejto súťaže už nezúčastnili :o(.

nedeľa 15.3. - už dávnejšie bol náš klub Poľovníckej kynológie a agility oslovený aby urobil ukážky na "Zemplínskych poľovníckych dňoch" v Trebišove. Tentokrát šiel na ukážky Dikino a Arinko oddychoval po sobote doma. Super nám vyšlo počasie, bolo krásne slnečno a psíkom sa o to veselšie "skákalo" a "tancovalo". Za fotky dakujem Viki Pěčkovej a jej ockovi.

17.2.2009 - posledné 2 týždne sa niesli v znamení prekvapení - zatiaľ čo jeden deň sa nám zdalo, že už prichádza jar, na druhý deň to vyzeralo tak akokeby sme bývali niekde na sibíri. Občas fúkal nepríjemný vietor, ale väčšinou sme si so psiskami užívali krásne prechádzky. Po prechádzkach nasledovala domáca pohoda.

kuk Ronko a Anulka Arin a Atrey Dikinko vo vetre Arinek vo vetre krásny trblietavý sneh

9.2.2009 - Už keď sme si mysleli, že sneh sa nadobro stratil, dnes ráno sme sa prebudili do bieleho dňa - síce menšia ale zase kalamitka. Tentokrát sem pridávam video.

29.1.2009 - Dikino sa má týždeň po operácii veľmi dobre, dnes som mu vyberala stehy a navyše v Košiciach máme snehovú kalamitu - psiská sa v snehových závejoch vybláznili a tu je zopár fotiek.

kto sa to hanbí? naša príroda dikinkova najobľúbenejšia -snehová- činnosť už je spokojný naše hnedobiele snehové torpédo brodiť sa v závejoch je občas ťažké a stále ťažšie a ťažšie torpédko v záveji lavínové psy no.I lavínové psy no.II skokan dikino záchranár :o)))

21.1.2009 - Dnes bol náš Dikinko na operácii - samotná operácia dopadla výborne, máme dve dlhé rany, veľa stehov, ale Dikino je bojovnik a o pár dní už bude snáď vo svojej koži. S Arinkom mu držíme prsty nech sa čím skôr zotaví.
Obdivujem psiská v tom, že aj napriek veľkým ranám a bolesti sú tak statočné, že to všetko znášajú ...kebyže som na mieste Dikina ja alebo ktorýkoľvek človek, neviem neviem, či by som bolesť a všetko okolo vedela takto statočne znášať ako psiská.

18.1.2009 - doplnené fotky v časti "kde sme boli" v roku 2008

Aký bol...rok 2008
tento rok sme trošku zleniveli a zúčastnili sme sa len zopár výstav, zato sa ale činili Dikinovi potomkovia.

Arin sa zúčastnil na 6 výstavách, z toho bol 5x výborný, 4xCAC, 1x res.CACIB, 1x Národný víťaz, 1x Víťaz plemena (BOB) a 1x BIG. II

Diki sa zúčastnil na výstave v Košiciach a získal známku výborný a titul CAC. Má za sebou 2 krytia - Hera zo Sadenca

(4 potomkovia), FANY Poruba pod Vihorlatom (4 potomkovia)

Dikinovi potomkovia:
Mendy Hadí vrch - DBK A/A, na špeciálnej výstave KCHLS získala v silnej konkurencii mladých sučiek známku výborná; úspešne zložila JSMP v I. cene a stala sa víťazkou skúšok
Merlin Hadí vrch - úspešne absolvoval JSMP v I. cene ako víťaz skúšok a pracuje v revíri
Maura Hadí vrch sa zúčastnila SVMP, I.cena víťazka skúšok
Marty Hadí vrch - zúčastnil sa oblastnej výstavy a získal známku výborný a titul víťaz triedy.